Hej dziewczyny, pytanie nie o ciąży ale pewnie dotyczy niektórych z Was. Otóż mojemu mężowi co jakiś czas w buzi wyskakuje w buzi afta dwie albo i trzy naraz. Dokładnie obserwowaliśmy i znaleźliśmy dwie z przyczyn ich pojawiania się, natomiast kompletnie nie wiemy czym je leczyć... przekopałam internet i jedyne co znalazłam to dwa leki i płukanie wodą utlenioną. sprawdziliśmy i żaden z nich nie działa bardziej niż nie robienie nic. Chciałam zapytać Was czy zaobserwowałyście co sprawia że się pojawiają i jakich sposobów używacie by je leczyć bądź chociaż zmniejszać towarzyszący im ból.
dziekuję :)
Odpowiedzi
2010-12-09 20:37:52
Mi też się niestety robią , nie lubię tego . A sposób na nie może to biorę wacik taki do ucha zamaczam w czystym spirytusie i przykładam boli jak cholera ale szybciej się goi.
2010-12-09 20:48:54
afty to małe okrągłe cholernie bolące ranki które nie wiadomo skąd robią się po wewnętrznej stronie policzków.
ooo sprawdzimy z tym spirytusem bo wsumie to odkazi nawet lepiej niż woda utleniona :)
piszcie dalej będziemy walczyć
2010-12-09 20:57:21
Robiły mi się przed ciążą bardzo często. W ciąży na szczęście nie mam tego problemu. Trochę pomaga Aphtin (do "pędzlowania"). Ale osobiście wolę potraktować aftę Sacholem. To ma w sobie jakiś znieczulacz i od razu mniej boli a dodatkowo leczy.
2010-12-09 21:18:19
tak też myślałam ale wolałam sie upewnić:)ja też mam z tym problem kiedyś gdzieś tam wyczytałam że może sie to zrobić jak sie zje owoc a sie go wcześniej dobrze nie umyje ale ile w tym prawdy to niewiem.Ja czasem używam aphtin czy jakoś tak sie pisze no i sachol też pomaga.Nawet można użyć na to fioletu takiego co sie nim pleśniawki leczy u dzieci na patyczek do uszu troszke nalać i wetrzeć tylko tak mocniej boli ale szybciej sie to wyleczy:)
2010-12-09 21:28:36
To znalazłam w necie, może coś pomoże
Leczenie
Opieka lekarska jest zwykle zbędna. Jeśli wykwity zdarzają się sporadycznie, można spróbować zlikwidować je domowymi sposobami. Same nadżerki należy często smarować Aphtinem, który zawiera działający odkażająco roztwór boraksu i glicerynę. Można miejscowo również stosować 2% roztwór kwasu borowego lub gencjanę rozpuszczoną w wodzie, jak również płukać usta naparem szałwii, Septosanem, czy użyć preparatu Vilacora z tymiankiem w sprayu.
Jeśli mimo starań afty nie znikają albo często się odnawiają należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub stomatologiem. Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe sprzyjające ich powstawaniu należy wykonać badania krwi (morfologię z rozmazem, OB) oraz oznaczyć poziom glukozy.
W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić dodatkowo lek steroidowy. Inne leki dostępne na receptę to roztwory do płukania jamy ustnej o działaniu znieczulającym, które ułatwiają przyjmowanie pokarmów, oraz pasta do bezpośredniego stosowania, usuwająca ból i przyspieszająca gojenie.
Inne metody leczenia
Ziołolecznictwo – Zielarze zalecają również płukanie jamy ustnej odwarem wody różanej, sporządzonym z gotowanych na wolnym ogniu płatków. Ból łagodzi i wysusza afty kwas taninowy znajdujący się w herbacie. Woreczek z herbatą należy zanurzyć we wrzątku, po odciśnięciu wody i ostudzeniu przyłożyć na zmienione miejsce na około 3 minuty.
Inne popularne metody leczenia ziołami to stosowanie płukanek z rumianku, liści malin, szałwii, łopianu lekarskiego lub odwaru z czerwonej koniczyny. Bezpośrednio na afty można stosować również wyciąg z mirry, ale należy zachować ostrożność, może on bowiem uszkodzić delikatną śluzówkę jamy ustnej.
Leczenie dietą
Do czasu wygojenia się aft trzeba zrezygnować z gorących napojów, zbyt ciepłych pokarmów i alkoholu. Unikać też należy czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw, słonego lub mocno przyprawionego pokarmu, który może doprowadzić do podrażnienia. Dobrze tolerowane jest mleko, żelatyna, lody, budynie i kremy.
Cebula, zarówno surowa jak i gotowana, jest wskazana ze względu na dużą zawartość siarki. Jeżeli cierpisz na nawracające afty należy upewnić się czy twoja dieta zawiera dostateczną ilość kwasu foliowego, żelaza, cynku i witaminy B12. Niedobór tych składników ma ścisły związek z występowaniem tego schorzenia.
Samoleczenie
Aby złagodzić ból, spróbuj nabywanego bez recepty żelu znieczulającego, skuteczne są także tabletki do ssania. Płucz kilka razy dziennie jamę ustną łagodnym roztworem soli rozpuszczonej w wodzie (1/2 łyżeczki soli na 1 szklankę ciepłej wody) i często oczyszczaj afty, używając patyczka z watką (taką do czyszczenia uszu) zanurzonego w roztworze z 1 części 3-procentowej wody utlenionej na 4 części wody.
Dobrze działa przytknięcie w zaognione miejsce laseczki ałunu, który powoduje odrętwienie zakończeń nerwowych i przynosi chwilową ulgę. Kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen mogą również złagodzić ból.
Do mycia zębów używaj miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej, która mniej drażni niż pasta do zębów.
2010-12-09 21:57:51
Będziecie w PL to kupcie Dentosept płyn, na mnie działał. Afty czasem miałam od obgryzania skórek u rąk. Czyli nieumyte ręce, moja siostra dostała niesamowitych aft po nieumytych czereśniach prosto z targu.
2010-12-10 09:07:41
mi tez sie robily, czytalam ze to z niedoboru jakies witaminy, chyba b; biore od pewnego czasu witaminy i juz sie nie pojawiaja
2010-12-10 09:42:22
niech maz spróbuje hasco sept albo tantum werde...działaja odkazajaco...polecił mi go farmaceyta dla synka na plesniawki :)
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży