2015-02-18 12:50
|
Jaki typ temperamentu reprezentuje Twoje Dziecko (wg Tracy Hogg) reszta poniżej...?
***ANIOŁEK***
To dziecko, o którym marzą wszyscy rodzice. Można z nim spokojnie iść do restauracji czy kina. Stale się uśmiecha, cieszy ze wszystkiego, a gdy się obudzi, grzecznie czeka, aż do niego przyjdziesz.
• Co lubi: Muzykę, zabawę, przytulanie. Właściwie wszystko.
• Czego nie znosi: Trzeba się naprawdę mocno napracować, żeby wyprowadzić Aniołka z równowagi. Pewnie dopiero po kilku miesiącach uważnej obserwacji uda ci się znaleźć jedną lub dwie takie rzeczy. Prawdopodobnie będzie to hałas wiertarki, lodowata woda albo też inne ekstremalne wrażenia.
• Jak go uspokoić: Czule pogłaskać po głowie lub pleckach i powiedzieć: "Już dobrze". Albo po prostu przesłać mu uśmiech z drugiego końca pokoju.
• Z czym możesz mieć problem: Aniołek potrafi uśpić rodzicielską czujność. Mając dziecko, które zawsze jest zadowolone, łatwo możesz uznać, że żadna podróż nie będzie dla niego zbyt wyczerpująca, żaden hałas za głośny i że nic się nie stanie, jeśli zje godzinę później niż zwykle.
Aniołek nie domaga się ciągłej uwagi, ale to nie znaczy, że nie potrzebuje tego, co inne dzieci, czyli uregulowanego rytmu dnia, przytulania i okazywania uczuć. Uważaj, by nie zapomnieć, że ten słodki brzdąc też ma swoje prawa.
***ŚREDNIACZEK***
Jego reakcje łatwo przewidzieć. Zwykle rozwija się książkowo, a podręcznikowe sposoby wystarczają, by sobie poradzić z usypianiem go, przyzwyczajaniem do obcych albo przekonać do spróbowania nowych dań.
Płacze rzadko, tylko wtedy, gdy jest głodny, zmęczony albo bardzo pobudzony. Nie oponuje przy myciu, zmienianiu pieluszki czy przebieraniu, jeśli tylko robisz to wolno i delikatnie.
• Co lubi: Znajome miejsca, zabawę z rodzicami, kąpiel.
• Czego nie znosi: Obcych ludzi, którzy chcą go nosić go na rękach.
• Jak go uspokoić: Wziąć w ramiona, przytulić, pobujać przez chwilkę na kolanach. • Z czym możesz mieć problem: Z karmieniem, zwłaszcza w okresach, gdy maluszek będzie intensywnie rosnąć. Może wtedy złościć się podczas posiłków, a - jeśli zje za mało - także pomiędzy nimi.
***WRAŻLIWIEC***
To dziecko wyjątkowo delikatne. Silnie reaguje na wszystko, co wokół niego się dzieje. Z równowagi może wytrącić je nawet zmiana kaszki brzoskwiniowej na bananową albo fakt, że usnęło pół godziny później niż zwykle.
Płacze w czasie kąpieli, zakładania czapeczki, przejścia z ciepłego w zimne i na odwrót. Nawet woń twoich nowych perfum może je doprowadzić do histerii, bo bardzo silnie reaguje na zapachy.
• Co lubi: Rutynę, ściśle ustalony, spokojny rytm dnia. Ssanie smoczka.
• Czego nie znosi: Nadmiaru bodźców: hałasu, ostrego światła, nagłych zmian temperatury.
• Jak go uspokoić: Szczelnie otulić ramionami i kołysać delikatnie, szumiąc do ucha sz-sz-sz.
• Z czym możesz mieć problem: Z uważaniem na każdym kroku, by nie wytrącić maluszka z równowagi. Np. karmienie go przy włączonym telewizorze, może zakończyć się niepowodzeniem.
Dlatego wyznacz stałe miejsce karmienia i zawsze rób to w ciszy i spokoju. Nie wykonuj przy nim gwałtownych ruchów ani nie podnoś nagle głosu.
***ŻYWCZYK***
Już w pierwszych tygodniach życia sprawia wrażenie zbuntowanego. Pręży się i płacze, gdy natychmiast nie spełniasz jego oczekiwań. Budzi się najczęściej z krzykiem, który nie ustaje, dopóki się nim nie zajmiesz. Łóżeczko traktuje jak więzienie.
• Co lubi: Wszelką aktywność ruchową, np. łapanie w rączki butelki z piciem, zabawek i wszystkiego, co znajdzie się w pobliżu. Robi to zwykle dużo wcześniej niż rówieśnicy.
• Czego nie znosi: Słowa "Nie" i bezruchu, np. leżenia w łóżeczku.
• Jak go uspokoić: Owinąć ciasno kocykiem i nosić na rękach w cichym pokoju, bez ostrego światła, które bardzo go pobudza.
• Z czym możesz mieć problem: Z własną odpornością na hałas. Żywczyk wyznaje zasadę "im głośniej, tym lepiej". Krzyczy w czasie kąpieli, przebierania, zasypiania. Uwielbia wszelkie zabawki robiące dużo huku.
Kup więc zatyczki do uszu, a ściany pokoju Żywczyka, zwłaszcza te sąsiadujące z mieszkaniem obok, wygłusz, stawiając na nich szafy.
***POPRZECZNIAK:***
To dziecko, jak sama nazwa wskazuje, zawsze ma "w poprzek". Jednego dnia uwielbia karuzelę nad łóżeczkiem, następnego wyje na jej widok.
Rano lubi soczek jabłkowy, po południu rzuca buteleczką, gdy tylko go zobaczy. Jest uparte, urządza sceny, gdy próbuje się położyć je spać, przewinąć czy wykąpać.
• Co lubi: Musi istnieć chociaż przynajmniej jedna taka rzecz. Rodzicom jednak nieraz całe lata zajmuje odkrycie, co cieszy ich Poprzeczniaka i odwraca jego uwagę od awantur.
• Czego nie znosi: Ciasnego owijania, przytulania tak, by jego rączki znajdowały się pod rękami rodzica. A także tysiąca innych rzeczy, zwłaszcza tych, które chcesz, by zrobił.
• Jak go uspokoić: Mówić: "Dobrze już, dobrze" głośniej niż krzyczy dziecko, jednostajnie je kołysząc.
• Z czym możesz mieć problem: Z rodziną i znajomymi. Pewnie nie raz usłyszysz, że źle zajmujesz się pociechą. Żadne dziecko nie płacze przecież i nie krzyczy godzinami, tak jak twoje. Żadne nie jest takie niegrzeczne. Najlepszy sposób to ignorowanie tych komentarzy. Twój smyk po prostu tak ma i tyle.
tutaj możecie dokładnie przeczytać o tym i sprawdzić jaki typ osobowości ma Wasze Dziecko rozwiązując test
http://www.ladiesandbabies.pl/poznaj-lepiej-swoje-dziecko
Odpowiedzi
Komentarze
2015-02-18 12:59
2015-02-18 13:00
poprzeczniak chyba najbardziej, trochę żywczyk
2015-02-18 13:03
No niestety nie da się zaznaczyć dwóch odp :( Mój to zdecydowanie POPRZECZNIAK ale ma też niektóre cechy WRAŻLIWCA.
2015-02-18 13:04
Kiedyś była aniołkiem, to były czasy... dziecko idealne wręcz. Teraz zrobił się z niej taki wrażliwiec
2015-02-18 14:13
2015-02-18 14:57
między aniołkiem a średniaczkiem :P
2015-02-18 19:50
Trudno określić początek średniaczka a końcówka żywczyk :)
2015-02-18 21:36
Zamienię na aniołka xD
Twój komentarz
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży