« Powrót Następne pytanie »
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
marsyllianka25
marsyllianka25

2013-07-09 21:30

|

Niemowlęta

Odruch szermierza - ATOS czy to to i minie? Przekrzywianie łepetynki

Ciągle niepokoi mnie jedna sprawa - otóż synek trochę krzywo trzyma główkę. Lekko przekrzywia ją na prawą stronę, zarówno podczas siedzenia i leżenia. Staram się delikatnie u prostowac albo zwracać jego uwagę tak aby trzymał prosto. Jednak ciągle to samo. Czasem jak się obracana boczek i wraca z powrotem na plecki to główkę ma całkiem przechyloną tak dziwnie na bok. Przeczytałam ostatnio o tym odruchu ATOS. Czy wiecie coś na ten, temat? Miała któraś mama podobny problem. Napięcia mięśniowego nie mamy, bo jakiś czas temu byliśmy u neurologa i ten stwierdził, że to powinno minąć, żeby odwrotnie go układac w łóżeczku. Obawiam się teraz, że to wszystko moja wina, bo na początku dużo go nosiłam tylko na jednym ramieniu i to by się zgadzało. Stasiu jak chce to obróci główką na wszystkie sposoby, jednak jakby się przyzwyczaił tak przekrzywiać. Nie wiem czy to samo minie, czy może powinnam skonsultowac się z jakimś specjalistą? Jakim?? Czy może to samo minie? Nie chce żeby do konca życia mu tak zostało..Moja pediatra zignorowała problem, ale nie mam do niej w pełni zaufania

Odpowiedzi

  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
marsyllianka25

Odwróć ostrożnie główkę leżącego na pleckach niemowlęcia w drugą stronę. Noga i rączka z tej strony, w którą patrzy dziecko rozprostują się jak za pociągnięciem niewidzialnej nitki, zaś druga nóżka i rączka zegną się w stawach. Z góry może to wyglądać jak postawa szermierza, stąd obiegowa nazwa tej reakcji,inaczej zwany jest odruchem asymetrycznym tonicznym szyjnym (ATOS).Odruch - obecny od 18 tygodnia życia płodowego -może być widoczny od dnia urodzin, ale może też pojawić się dopiero kilka tygodni później. Utrzymuje się do szóstego miesiąca życia.

Jest to bardzo ważny odruch, który już w życiu płodowym ułatwia kopanie, rozwija napięcie mięśniowe i stymuluje układ przedsionkowy.

Powinien być w pełni rozwinięty przed przyjściem dziecka na świat, gdyż ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Naukowcy twierdzą, że ATOS wraz z odruchami prostującymi szyi oraz odruchem Galanta nadaje stawom biodrowym i obręczy barkowej elastyczność i ruchliwość. Zależność ta działa też w drugą stronę gdyż proces porodu umacnia ATOS i inne odruchy tak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję w pierwszych miesiącach życia. Istnieje podejrzenie, że to właśnie dlatego dzieci urodzone w wyniku cięcia cesarskiego są narażone na większe ryzyko wystąpienia opóźnienia neurozwojowego,gdyż ATOS nie zostało u nich wzmocnione poprzez akcję porodową .

U noworodka leżącego na brzuszku to ATOS umożliwia zwrócenie głowy na bok zapewniając tym samym przepływ powietrza. Powoduje także zwiększenie napięcia mięśni prostowników, pozwala ćwiczyć ruchy na bok, co stanowi fundament późniejszego ruchu sięgania po przedmioty.
W wieku 6 miesięcy ATOS powinien wygasnąć umożliwiając w ten sposób rozwój dalszych umiejętności, które przy jego obecności nie byłyby możliwe np. pełzanie raczkowanie. Zbyt długa obecność wzorca asymetrycznego będzie negatywnie wpływać na możliwość osiągania dalszych umiejętności. Oczywiście możemy zauważać jeszcze po 6 miesiącu pewien wpływ wzorca asymetrycznego, ale na pewno nie powinien występować z natężeniem charakterystycznym dla 2- 4 miesiąca życia.