Poradnik
"Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły rozwijającego się maleństwa. Właściwie w 27 tygodniu ciąży wszystkie są gotowe, by z nich zrobić użytek!" napisała Małgorzata Uścińska pisząc artykuł do nr 2/2010 "Będę mamą". Chyba nie można wymyślić lepszego wstępu do poradnika.
I Dotyk
Ten zmysł kształtuje się i jest kontrolowany najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży. Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia, a już drażniona dłoń Twojego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę. W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami, co pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk (z wyjątkiem czubka i boków głowy). W 28 tygodniu ciąży powstają opuszki palców, zaś w trzecim trymestrze dotyk już bardzo się doskonali. Dziecko dotyka ściany macicy, łożyska, pępowiny, dotyka twarzy.
Ciekawostka: W połowie 7 tygodnia ciąży wargi dziecka są wrażliwe na dotyk, a ich drażnienie powoduje ruchy tułowia.
II Równowaga
Zmysł równowagi będzie się doskonalił od nauki raczkowania, ale już rodząc się maluszek jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży, gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14 i 15 tygodnia dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5 miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony.
Ciekawostka: Płód niepokoi się gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego spacer, pływanie, wolny tanieć.
III Węch
Dojrzewa jako trzeci ze zmysłów, a związki nosa pojawiają się już w 4 tygodniu ciąży. W 7 tygodniu widoczny jest zarys, a w 8 koniuszek nosa, natomiast w 9 nerw węchowy i dziurki w nosie. W 26 tygodniu dziecko zaczyna wdychać i wydychać wody płodowe, przygotowując się do oddychania. W trzecim trymestrze już działa. Malec reaguje na zapach płynu owodniowego w zależności od diety mamy, między innymi stosowanych przypraw.)
IV Smak
Zmysł ten zaczyna się rozwijać, gdy młode zaczyna łykać wody płodowe, czyli ok. w 13 tygodniu ciąży. W 4 tygodniu powstaje jama ustna, a w 7 zaczątki ust. Już w 5 miesiącu kubki smakowe stają się chemicznie aktywne . Maluszek łyka wtedy wody gdy jest głodny lub kiedy mu smakują :)
Ciekawostka: Gdy zjesz coś słodkiego maleństwo w brzuchu przestaje ssać, a kiedy zjesz coś słodkiego, a kiedy coś słodkiego łyka je powoli, delektuje się.
V Słuch
Już od 4 tygodnia ciąży rozwijają się uszy. Maleńki krążek w okolicach szyi w 8 tygodniu ciąży mówi, iż słuch i zmysł równowagi są rozwinięte. Dziecko jest zaniepokojone. Już w 22 tygodniu małżowiny uszne są już ostatecznie wykształcone, natomiast w 24 głośne dźwięki mogę przebudzać dziecko ze snu. W III trymestrze wrażliwość na dźwięk u płodu się zwiększa. Smyk lubi słuchać muzyki spokojnej, klasycznej.
Ciekawostka: Na przełomie 7 i 8 miesiąca dziecko zaczyna zapamiętywać Twój głos.
VI Wzrok
Związki oczu powstają już trzy tygodnie po zapłodnieniu. Od 6 tygodnia widać ich zarys. Zarodek ma główkę, tułów i ogonek i mierzy około 2-4 mm. W 8 tygodniu zaczynają rosnąć powieki, w 10 będą gotowe i się skleją. W 6 miesiącu gałka oczna porusza się w górę, dół oraz bok. Młody reaguje na ostre światło. Już w III trymestrze dziecko odróżnia odcienie jasne i ciemne, gdyż skóra przepuszcza światło.
Komentarze
Brak komentarzy
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży