Poradnik
Choć każdy rodzic teoretycznie wie, że należy dokonywać co jakiś czas tzw. bilansów zdrowotnych dziecka, okazuje się, że tylko co czwarty maluch w Polsce przechodzi te badania w ustalonych terminach.
Wiele bilansów nie odbywa się w ogóle. Najgorzej jest z tymi powyżej wieku przedszkolnego. Czym tak naprawdę są bilanse, dlaczego są takie ważne i kiedy należy je przeprowadzać?
Zgodnie ze wskazaniami przyjętymi przez polską służbę zdrowia, dziecko powinno być poddane około dziesięciu bilansom zdrowotnym. Pierwszy bilans jest wykonywany zaraz po urodzeniu, a kolejne w pierwszym roku życia przy okazji szczepień (ok. 4 tygodnia, między 3 a 6 miesiącem życia, między 9 a 12 miesiącem) i dalej odpowiednio w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat.
Najważniejsze ze wszystkich są badania zlecane do 1 roku życia dziecka, których celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia dziecka, ale także - co jest najważniejsze – wykrycie ewentualnych zaburzeń rozwojowych, nieprawidłowości w budowie czy funkcjonowaniu organizmu.
Bilans otwarcia
Pierwszym bilansem dziecka jest ocena jego stanu zdrowia przez lekarza przyjmującego poród, według skali Apgar. Pod uwagę brane są następujące czynniki: akcja serca, oddech, napięcie mięśni, barwa skóry, odruch na wprowadzanie cewnika do nosa. Za każdy z tych aspektów gotowości do życia poza organizmem matki, dziecko otrzymuje od 0 do 2 punktów. 10 punktów w skali Apgar to ocena oznaczająca dziecko w pełni gotowe do samodzielnego życia. Graniczna jest liczba 7 – poniżej tej wartości, stan zdrowia dziecka uznaje się za niepokojący, powyżej - zadowalający.
Kolejne bilanse są przeprowadzane przez lekarza pediatrę, który w pierwszych tygodniach i miesiącach życia mierzy i waży dziecko, przeprowadza wywiad z rodzicem, wykonuje kontrolne testy odruchów neurologicznych. Ocenie zostaje poddana również praca płuc i serca, a także obwód głowy i klatki piersiowej oraz stan zrastania ciemienia tylnego i przedniego. Lekarz przeprowadza i zleca także odpowiednie badania, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo istnienia wcześniej niezdiagnozowanych wad wrodzonych, chorób genetycznych, itp.
Badania maluchów i przedszkolaków
Badania bilansowe dokonywane w okolicach drugich urodzin dziecka są już zupełnie inne. Zaczynają się zazwyczaj od przeprowadzenia wywiadu z rodzicem. Lekarz pyta o przebyte choroby, urazy, czy dziecko zostało poddane szczepieniom. Następnie ocenia tempo rozwoju fizycznego (porównując do siatek centylowych) i psychomotorycznego. Badania służą też wykryciu wad wzroku (m.in. zeza, krótkowzroczności, astygmatyzmu) i słuchu oraz innych wad wrodzonych, nierozpoznanych wcześniej.
zródło: http://dzieci.pl/kat,1024251,title,Bilanse-zdrowia-u-dzieci,wid,16187455,wiadomosc.html?smgputicaid=611bd6
Komentarze
Brak komentarzy
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży