« Powrót Następny poradnik »

Poradnik

  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
katiuszka
katiuszka

2014-03-10 08:16

|

Potrzebna kategoria poradnika

Dieta dziecka w przypadku problemów żołądkowych

Problemy żołądkowe, a co za tym idzie często i wymioty, to dość powszechny problem u najmłodszych. Jak postępować w takich przypadkach i jak odpowiednio pokierować dietą, by zminimalizować szkody, które problemy żołądkowo-jelitowe mogą spowodować?

Wymioty i biegunka mogą doprowadzić w konsekwencji do odwodnienia, zaburzeń gospodarki kwasowo-, dlatego już od początku trzeba o dziecko odpowiednio zadbać.

Przyczyny wymiotów
Wymioty są swego rodzaju odruchem obronnym chorego organizmu. Powodów, dla których organizm dziecka odmawia np. przyjęcia jakiegoś pokarmu, powodując odruch wymiotny, może być wiele. Przyczyną bywa infekcja wirusowa, np. grypa lub infekcja bakteryjna jak np. angina albo alergia pokarmowa czy wreszcie stan zapalny, choroba lokomocyjna, a nawet sytuacja stresowa.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wymiotów, najpierw należy dać żołądkowi trochę odpocząć i zaczekać, aż dziecku wrócą siły i apetyt. Nie należy od razu nakłaniać go do jedzenia, które może wręcz sytuację pogorszyć. Najlepszy w takim wypadku na początku jest sen, który nieco pomoże w złagodzeniu nudności.

Dopiero po godzinie czy dwóch można dziecku podać coś lekkostrawnego do zjedzenia. Nie należy jednak zapominać o pojeniu, zwłaszcza jeśli dziecko wymiotuje wielokrotnie. Odpowiednie nawadnianie to podstawa działania.

Nawodnienie
Niedopuszczenie do odwodnienia to podstawowe zadanie, zarówno w przypadku wymiotów jak i biegunki. Woda to fundament zdrowia człowieka. W przypadku więcej niż jednokrotnego wymiotowania, istnieje znaczne większe ryzyko odwodnienia. Dlatego koniecznie trzeba uzupełniać straty wody i elektrolitów i to jak najszybciej się da. Napoje pomagają nie tylko uzupełnić niedobór wody, ale też usuwają nieprzyjemny smak z ust.

Napój należy podawać co 10-15 minut. Najlepiej w niewielkiej ilości, około kilku łyżeczek płynu. Jeśli dziecko dobrze toleruje taką ilość, można zwiększyć objętość, cały czas obserwując reakcję.

Co do picia?
Najlepszym rozwiązaniem będzie doustny roztwór nawadniający, który oprócz nawodnienia uzupełni dodatkowo utracone elektrolity i sole mineralne. Może to być też po prostu zwykła woda mineralna z dodatkiem niewielkiej ilości cukru lub słaba herbata. Nie należy jednak z ilością cukru przesadzać. Napój ma być lekko słodki, a ilość napoju niewielka.

Jednorazowe podanie większej ilości płynów może przynieść negatywne skutki. Należy też unikać napojów gazowanych, które mogą podrażniać dodatkowo żołądek. Na pewno nie należy podawać mleka, które może tylko pogorszyć samopoczucie i zwiększyć prawdopodobieństwo kolejnych wymiotów.

Pokarmy stałe
Dzieci często po perturbacjach żołądkowych niechętnie wracają do jedzenia. Nie należy też do jedzenia zbyt szybko ich zmuszać. W tym przypadku pojenie słodzonymi napojami odgrywa podwójną rolę. Nie dość, że nawadnia, to dodatkowo dostarcza energii.

Jeśli maluchowi zaczyna wracać apetyt, to po kilku godzinach można zacząć wprowadzać niewielkie ilości pokarmów, ale koniecznie pozbawionych tłuszczu. Dobrze jest podać lekkostrawny kisiel czy galaretkę. Wyciszają żołądek, wyściełając go strukturą przypominającą śluzówkę.

Kiedy do lekarza?
Jeśli dziecko zwymiotowało raz czy dwa razy, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Natomiast w przypadku przewlekłych wymiotów, należy skontaktować się z lekarzem, który zaordynuje odpowiednie postępowanie. Jeśli zauważysz wyraźne objawy odwodnienia takie, jak suchość w ustach, utrzymujące się bóle głowy lub zawroty, zaburzenia widzenia, zmniejszone oddawanie moczu w ciągu 8 do 12 godzin, a także nietypowe zachowania, wysoką gorączkę, bóle brzucha itp. koniecznie udaj się do lekarza. Również wtedy, gdy dziecko cierpi dodatkowo na choroby przewlekłe oraz w sytuacjach, gdy dziecka odmawia przyjmowania nawet niewielkich ilości płynów.

Skutków odwodnienia można dzięki szybkiej reakcji uniknąć. Należy być jednak uważnym, bowiem zlekceważone objawy odwodnienia mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie. W skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować śmierć.

Anita Demianowicz/kas/dzieci.pl

źródło:

http://dzieci.pl/kat,1033627,title,Dieta-dziecka-w-przypadku-problemow-zoladkowych,wid,16455651,wiadomosc.html

 

Komentarze

Brak komentarzy