Poradnik
Zazwyczaj dopada nas w najmniej sprzyjających okolicznościach, np. w nocy lub w weekend, kiedy wizyta u dentysty wiąże się wieloma utrudnieniami. Zamiast cierpieć, można pomóc sobie, wykorzystując naturalne sposoby uśmierzenia bólu zęba. Działają równie skutecznie jak leki, pamiętajmy jednak, że nie zastąpią wizyty u stomatologa.
Olejek goździkowy
Jego głównym składnikiem jest działający znieczulająco eugenol, który ma również właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jest bardzo skuteczny, jednak stosując olejek goździkowy, należy postępować bardzo ostrożnie, unikając wrażliwych obszarów dziąseł i języka. Żeby uśmierzyć ból, wystarczą dosłownie dwie krople olejku. Należy nasączyć nimi mały wacik, przyłożyć do zęba i trzymać do czasu ustąpienia bólu (maksymalnie przez pół godziny).
Jeśli nie mamy olejku, w tym samym celu można użyć całego goździka, przykładając go do bolącego miejsca (przyprawę można także zetrzeć na tarce).
Dokuczliwy ból zęba bardzo skutecznie pomaga uśmierzyć mieszanka przygotowana z takich samych ilości dwóch przypraw: imbiru i pieprzu cayenne. Do obu składników należy dodać trochę przegotowanej, ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Całość ma mieć konsystencję pasty, którą nakłada się na wacik lub mały kawałek czystej bawełnianej chusteczki, a następnie przykłada do bolącego miejsca w jamie ustnej. Należy tylko uważać, by mieszanka nie miała styczności z językiem i dziąsłami (nie jest niebezpieczna, ale może powodować uczucie nieprzyjemnego pieczenia). Pastę należy pozostawić do czasu ustąpienia bólu lub do momentu, kiedy zaczniemy odczuwać wspomniane pieczenie.
W tym samym celu imbiru i pieprzu cayenne można użyć oddzielnie. Obie te przyprawy mają bowiem silne właściwości przeciwbólowe. Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, związek chemiczny blokujący odczuwanie bólu. Działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe wykazuje także imbir.
Woda z solą
Słona woda, stosowana często w przypadku bólu gardła, okazuje się także skutecznym środkiem i w tym przypadku. Aby przygotować przynoszącą ulgę miksturę, łyżeczkę soli należy rozpuścić w połowie szklanki wrzącej wody, poczekać chwilę, aż nieco przestygnie i stosować do płukania jamy ustnej. Za każdym razem wodę należy trzymać w ustach przez około 30 sekund. Sól pomoże w oczyszczeniu okolic bolącego zęba oraz spowoduje zmniejszenie opuchlizny, jeśli taka się pojawiła.
Napar miętowy i czarna herbata
W mięcie pieprzowej znajdują się olejki eteryczne - przede wszystkim mentol o działaniu antyseptycznym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym - oraz garbniki o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających. Aby przygotować napar, należy łyżeczkę suszonych liści mięty zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 20 minut do zaparzenia, a następnie wypłukać jamę ustną.
Łagodząco na ból zęba działają również zawarte w czarnej herbacie taniny. Trzeba tylko zaparzyć bardzo mocny napar. Można również zanurzyć w gorącej wodzie torebkę herbaty, po czym na kilka minut przyłożyć ją do bolącego zęba.
Czosnek
W walce z bólem pomaga także czosnek. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, dlatego chętnie wykorzystywany jest jako naturalny antybiotyk. Jednak dzięki zawartości związku o nazwie allicyna skutecznie zabija nie tylko bakterie powodujące grypę i przeziębienie, ale także te odpowiadające za ból zęba.
Sposobów na wykorzystanie czosnku jest wiele. Do newralgicznego miejsca można przyłożyć lekko rozgnieciony ząbek, można go rozgryźć i przez kilka minut żuć albo przygotować specjalną płukankę. W tym celu kilka ząbków czosnku rozgniatamy, zalewamy wodą i wszystko mieszamy. Ulgę przyniesie również pasta zrobiona z rozgniecionych i zmieszanych w równych proporcjach: czosnku, cebuli i soli. Przyrządzoną mieszankę nakładamy na czysty wacik i przykładamy do bolącego zęba.
Akupresura
Akupresura to metoda lecznicza znana od tysięcy lat i stosowana m.in. w Chinach. Polega na uciskaniu określonych miejsc i punktów na ciele w celu likwidacji bólu. Czy jest skuteczna? Wiele osób przekonuje, że wykonywana prawidłowo, działa cuda.
Jak stosować akupresurę w przypadku bolącego zęba? Należy znaleźć punkt na wewnętrznej stronie dłoni, w którym podstawa kciuka styka się z palcem wskazującym i przez około dwie minuty uciskać go kciukiem drugiej dłoni. Czynność można powtórzyć, ale uwaga, metody tej nie powinny stosować kobiety w ciąży. Jeśli akupresura nie zadziała, warto wypróbować inny z domowych sposobów.
Zrodło: http://zdrowie.wp.pl/multimedia/galerie/go:4/art1511.html
Komentarze
2015-01-18 09:57
Z godzikiem sprawdzilismy sami u synka - działa
2015-01-19 23:12
o dzięki Ci.....buzie mi rozsadza, a musze wytrzymac do piątku :(
2015-01-20 22:42
olejek dzila tylko pali dziasla wiec trzeba uwazac:)
z czosnek sposob mam tak e do przeciwnej strony bolacego zeba wklada sie zabek czosnku z przecieteymi koncowkami do ucha,czyli jak boli lewy zab to czosnek do prawego ucha,masakra ale mi pomogl kilka razy w ciazy:)
2015-01-23 12:14
przydało się bardzo, mąz bidulek bardzo cierpiał :)
dziękujemy :*
2015-01-25 21:20
Kooocham Cię za ten artykuł!
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży