« Powrót Następne pytanie »
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
dzolanka
dzolanka

2009-12-19 18:21

|

Pozostałe

po czym poznac ze jest malo pokarmu

moja dzidzia jest ciagle rozdrazniona i placze i wklada raczke do buzi to daje jej piers usypia ale za chwile znow sie budzi i chce jesc,czy to znaczy ze mam za malo pokarmu

Odpowiedzi

  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
dzolanka

czy wasze pociechy tez ciagle siedza przy piersi

Jak dziecko nie przybiera odpowiednio na wadze, to mozna przypuszczac, ze jest malo pokarmu.

W zyciu niemowlaka sa taki etapy (skoki rozwojowe), gdy dziecko rosnie, nabywa nowych umiejetnosci i tym samy: po pierwsze: ma wieksze zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego wisi przy cycu, aby napedzic laktacje; po drugie zas, nowo nabyte umiejetnosci sprawiaja, ze szuka bliskosci matki, bo czuje sie po prostu niepewnie.

 

Co na ten temat pisze na stronie Medeli:

 

"

Karmienie

Wskazówki Tatiany Bender, doradcy w kwestii karmienia i laktacji IBCLC, pielęgniarki oraz koordynatorki badań w MEDELA

Prawdopodobnie otrzymują państwo regularnie porady dotyczące opieki nad państwa dzieckiem. Są one zawsze w dobrej wierze mówione, jednak często po prostu fałszywe. Te wymysły utrzymują się uporczywie w naszym społeczeństwie.

Chciałabym kilka z tych mitów związanych z karmieniem odkryć i wyjaśnić. Żebyście państwo przy najbliższej „fachowej poradzie“ mogli właściwie zareagować lub może uśmiechnąwszy się, nic nie musieli mówić.

Plotki i mity dotyczące karmienia

Karmienie rujnuje piersi:

To czy kobieta karmi piersią, czy też nie, nie ma na dłuższa metę żadnego wpływu na wygląd piersi. Krótko po zaprzestaniu karmienia trudno określić, czy kobieta kiedykolwiek karmiła piersią, więcej, czy była w ciąży. Zmiany w piersiach przypisywane są nie karmieniu piersią a ciąży, trochę to trwa zanim wszystko powróci do normy. Nie zawsze jest wszystko tak, jak było przed ciążą. U kobiet ze słabą tkanka łączną możliwe są większe zmiany. Ich piersi utraciłyby swoją sprężystość niezależnie od tego, czy kiedykolwiek były w ciąży.

Dzieci karmione butelką lepiej przesypiają noc:

Nauczyć się przesypiać całą noc, to indywidualny proces rozwoju, który u każdego dziecka przebiega rożnie, tak jak nauka chodzenia czy mówienia. Poza tym, niemowlęta inaczej zachowują się podczas snu, aniżeli dorośli, dlatego też budzą się częściej. Jest to niezależne od tego, czy karmicie je państwo z butelki czy piersią.

Przynajmniej 2 godziny odstępu pomiędzy karmieniami:

Karmienie w krótkich odstępach powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Mają państwo problemy, gdy zjecie w godzinę po obiedzie jogurt lub cos słodkiego?
Ważne jest, by wasze dziecko otrzymywało pełne energii mleko, obojętnie ile minie czasu pomiędzy karmieniami. W normalnym wypadku mleko matki przebywa w żołądku 1 do 1,5 godz. Kwasy żołądkowe przerabiają to mleko, tak długo, aż nie zostanie ani grama nieprzerobionego mleka w żołądku niemowlaka. Karmijcie panie wasze dzieci po prostu wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Odstępy mogą być różne, 3-godzinne a czasem 
1,5-godzinne.

Moje piersi są za małe, by karmić:

Nie ma za małych lub za dużych piersi, jeśli mówimy o zdolności karmienia piersią. Wielkość kobiecych piersi jest w części zależna od tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa jednak nie ma nic wspólnego z produkcją mleka. Ilość produkowanego mleka zaleczy od tego, jak często karmimy niemowlę. Karmienie piersią oddziaływuje u matki w ten sposób, że wyzwala w przysadce mózgowej hormon oxytocynę oraz prolaktynę. To oxytocyna wpływa na koncentrowanie się mleka w gruczołach mlecznych.

Mleko matki jest za chude i dlatego dziecko jest nienajedzone:

Występują takie fazy, w których niemowlę chce być nieustannie karmione. Wtedy często pije krótko, zasypia, budzi się i pije ponownie itd. Takie zachowanie podczas karmienia niemowląt nazywa się (angielska nazwa) Clusterfeeding. Dla niemowląt i dzieci rozwijających się jest to całkowicie normalne i nie znaczy, by dziecko było nienajedzone. Mleko matki jest dokładnie dostosowane do potrzeb dziecka – zmienia swój skład z wiekiem dziecka. Dlatego też nie istnieje za chude mleko matki. Jeśli niemowlę w trakcie procesu rozwojowego chce pić częściej, ciało kobiety poprzez częste dostawianie do piersi, produkuje automatycznie więcej mleka."

 

http://www.quelle.pl/pl/q4r/home/sonderaktion/mein_baby_ich/wissenswertes/

 

Znajdziesz tam jeszcze wiele innych ciekawych odpowiedzi. 


Sorry... za duzo wkleilo mi sie. Chodzilo mi o ten o clusterfeeding.