dziewczyny.... przyjełam kiedys nazwisko po moim mężu, chciałabym bardzo wrócic do swojego panieńskiego nazwiska a przy tym zmienic i naszemu dziecku żeby miało po mnie! nie robie tego bez powodu , ale nie bede sie tu rozdrabniac :) co o tym myslicie, czy jesli mam powód i naprawde mi zalęży mogę to zrobic bez problemu? co napierw musiałąbym zrobić???
Odpowiedzi
2010-12-05 10:40:57
chyba najpierw rozwód.w uc podpisujesz papier przed slubem ze przyjmujesz nazwisko męża i dzieci zrodzone z tego związku tez przyjmują to nazwisko.więc chyba tam bedziesz musiała to załatwiać
2010-12-05 10:50:50
Proponuję wpisać w Google: zmiana nazwiska w usc. Jest sporo artykułów na ten temat. Jest nawet "wirtualny USC" :)
Powodzenia
2010-12-05 11:11:02
Przede wszystkim wazny jest powod.
Mam dwie znajome jedna nieswiadoma druga poprostu "glupia".
Pierwsza byla mezatka kiedy rodzilo sie dziecko jest juz po rozwodzie,aczkolwiek sam rozwod nie zmienia dziecku nazwiska.Nie wiem na czym stoji aktualnie sprawa, ale jak mialam z nia kontakt to nie byla to latwa sprawa, gdyz nie bylo jeszcze sprawy o opieke, a ze kolezanka zgadzala sie na kontakt dziecka z ojcem oraz pobierala alimenty zmienienie nazwiska nie bylo najlatwiejsze.
Druga kolezanka zawziela sie, zeby maly mial nazwisko po ojcu mimo tego,ze nie chcial praw do dziecka...w koncu dala dziecku nazwisko ojca, a teraz ulozyla sobie zycie na nowo i ojciec zwyczajnie nie zgadza sie na odebranie dziecku nazwiska.
Jesli ojciec ma prawa do dziecka to jesli nie wyrazi sam z siebie checi do zmiany nazwiska czeka cie przeprawa przez "meke".
2010-12-05 11:24:02
Wszystko sie da, ale po pierwsze najpierw musisz miec ROZWOD!!! Potem mozesz zmienic nazwisko- w ciagu 3 miesiecy od rozwodu bezproblemowo, w trybie przepisow KRiO dot powrotu do panienskiego nazwiska, po tym czasie w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk w USC pisze sie wniosek o zmiane nazwiska.
Jesli Tobie sie uda zmienic dopiero wtedy mozesz probowac zmieniac dziecku rowniez w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk
Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.
2010-12-05 12:40:57
ty wrócić do swojego nazwiska możesz bez problemu, natomiast zmiana u dziecka wymaga zgody ojca dziecka
2010-12-05 15:00:15
Jak masz rozwód to nie będzie problemu ze zmianą nazwiska. Moja siostra np zmieniła nazwisko na nazwisko panieńskie mojej mamy bo nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i napisała tylko podanie i już od sierpnia ma nowe nazwisko.
2010-12-05 16:34:29
zmiana nazwiska dla ciebie to nie problem nawet jesli nie masz rozwodu z dzieckiem nie jest to proste, w prawie polskim dziecko nosi nazwisko ojca by je zmienic ojciec musialby podpisac zgode albo tez na drodze sadowej, wazne sa oczywiscie powody, dla kotoyzch chcesz to zrobic. Mojej siostrze sie udalo tylko dltego, ze jej byly maz nie pojawil sie na 3 rozprawach z kolei
2010-12-05 16:45:03
Napisałaś kiedyś,więc jeżeli kiedyś wziełaś rozwód i do 3 tyg.bądź miesiąca nie wróciłaś do swojego panieńskiego nazwiska to klamka zapadła zostajesz przy męża nazwisku:(jeśli nie upłynął ten czas masz prawo zmienić nazwisko i wrócić do swojego.Co do dziecka niestety nic nie zrobisz pozostaje po mężu.
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży