czy rozszerzajac diete swoim maluchom kierujecie sie schematem zywienia? czy robicie to wedlug swoich zasad?
Odpowiedzi
2009-12-07 21:50:37
hej ja tylko przestrzegam aby w tygodniu jedna nowość była no i że niby pare łyżeczek na wstępie z nowości. Najpierw zaczęłam od dań jednoskładnikowych ale tych najważniejszych a potem to już zupki i dalej według uznania:)
2009-12-07 21:54:07
wiem ze sa mamy ktore twierdza ze same lepiej wiedza co jest lepsze dla dziecka chociaz nie zawsze faktycznie tak jest (oczywiscie chodzi mi o rozszerzanie diety) i czesto zaczynaja rozszerzac diete o wiele wczesniej niz jest to zalecane jak to jest u was?
2009-12-07 21:58:43
ja staram sie kierowac schematem bo panicznie sie boje ze dam malej cos co moze jej zaszkodzic, mimo ze na sloiczkach jest napisane np. po 4miesiacu to i tak od pediatry slysze ze tego czy tamtego jeszcze nie podawac. a ostatnio rozmawialam z kolezanka ktora rozszerzajac diete podawala codziennie cos innego. takze kazda mama robi po swojemu :)
2009-12-07 22:12:58
Dla mnie podstawa jest ten schemat, ktory zaklada minimum 6 m-cy wylacznego karmienia piersia, a potem ostrozne wprowadzanie nowych pokarmow. Co to znaczy dla mnie w praktyce? Dokladnie oznacza dla mnie to, zeby zaczac wprowadzac pokarmy wtedy, gdy moje dziecko jest na to gotowe. Dziecko w pewnym wieku zaczyna wysylac sygnaly, ktore wskazuja na to, ze jest gotowe przyjmowac stale pokarmy. Przykladowo moja najstarsza cora byla rok wylacznie na piersi. Probowalam jej wczesniej rozszerzac diete, regularnie, konsekwentnie, probowalam wprowadzac stale pokarmy. Moja cora miala odruch wypychania jedzenia jezyczkiem, co z kolei wskazywalo na to, ze nie byla jeszcze gotowa. Skonczyla roczek i zaczela jesc wszystko z nami. Srednia cora byla karmiona 7 m-cy wylacznie piersia. Potem zaczelam powoli wprowadzac jej stale pokarmy. Trzymalam sie zasady: jeden nowy posilek na miesiac i jeden nowy skladnik na tydzien. 1. m-c (rozszerzania diety), 1. tydzien: obiadek: np. warzywo: np. marchewka, nastepny tydzien: doszly ziemniaczki, nastepny tydzien: doszlo miesko. 2. m-c: kaszka na mleku na kolacje. 3. m-c: kaszka bezmleczna z musem owocowym (ze sloiczka albo swiezymi owocami: starte jablko, zgnieciony banan) na sniadanie. Nastepnie wprowadzalam 2. sniadanie i w koncu podwieczorek. Po 5 m-cach cora (czyli majac rok) cora zajadala 5 posilkow i byla dalej karmiona na zadanie piersia. Czemu ta ostroznosc? Dla mnie wazne bylo, zeby w razie gdyby cora czegos nie tolerowala, to zeby od razu bylo wiadomo, czego. Np. po marchewce (wprowadzonej jako pierwszej) miala zaparcia. Zamienilam wiec na pasterniak (ale moze byc tez szpinak, dynia, inne warzywo)... No i kierowalam sie tym, aby zaczynac rozszerzanie diety od warzyw, aby dziecko nie zaczynalo poznawac nowych smakow od slodkosci, np. slodkich kaszek czy owocow.
Praktycznie wygladalo to mniej wiecej tak.
2009-12-07 22:45:19
Hej nie stosowałam się do żadnych schematów. Wprowadzając coś nowego pierwszego dnia dawalam tylko odrobinkę, kolejnego już troszkę więcej. Każdego następnego dnia zwiększalam dawkę, tak by żołądeczek się przyzwyczaił. Pozdrawiam
2009-12-09 19:36:20
a od kiedy zaczelyscie dawac kaszke ryzowa lub kleik kukurydziany? moja Zuza ma 19tygodni i zaczelam dawac jej do mleka na noc 2lyzeczki kaszki ryzowej. problem w tym ze chyba niewiele to daje bo wczesniej mala przesypiala cala noc a teraz budzi sie o trzeciej glodna a na dodatek uslyszalam ze kaszki i kleiki powinno sie podawac w 6miesiacu.
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży