Blog: 1662202u
« Powrót do listy wpisów
Trzydziesty drugi tydzień ciąży
Umownie przyjmuje się, że wraz z końcem tego tygodnia płód jest już zdolny do samodzielnego przeżycia. Możesz więc trochę odetchnąć.
Jak rozwija się dziecko?
Dziecko ma już proporcje ciała jak noworodek. Cały czas udoskonala swoje umiejętności, dlatego im dłużej pobędzie w brzuchu, tym lepiej. W tym tygodniu na przykład pojawi się u niego odruch źreniczny. Poza tym płód ćwiczy połykanie, odruch ssania, ruchy oddechowe. Jest mu już trochę ciaśniej, ale nadal dzielnie rozpycha się na boki, co na pewno wciąż intensywnie odczuwasz. Dziecko mierzy teraz około 48 cm długości i waży do 1800 gramów.
Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
To przełomowy tydzień dla zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie. Masz w tej chwili maksymalną w ciąży pojemność minutową serca (około 6 litrów na min., czyli o ok. 30% większą od wartości wyjściowej), wskutek czego twoje tętno może przyspieszyć do około 85 uderzeń na minutę. Przez nerki przepływa maksymalna objętość krwi. Zmiany te nie będą już narastać, choć mogą utrzymać się aż do porodu. Są skutkiem długiego, zaawansowanego procesu adaptacji twojego ciała do utrzymywania przy życiu dwóch organizmów - twojego i małego „lokatora”.
Macica znajduje się teraz w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym mostka. Oczywiście możesz mieć poczucie, że brzuch sięga wyżej, ponieważ poza macicą twoja jama brzuszna musi pomieścić jeszcze żołądek, jelita i inne narządy.
Jak możesz się czuć?
W związku z wysokim położeniem dna macicy, która powoli uciska płuca, możesz mieć trudności ze złapaniem oddechu. Natomiast w związku ze wzrostem intensywności pracy serca możesz przez jakiś czas odczuwać kołatanie serca, chwilową duszność przy większym wysiłku i szybsze zmęczenie. Organizm oswoi się z obciążeniem i dolegliwości te z czasem nieco się wyciszą, choć uczucie lekkości i łatwej tolerancji wysiłku powróci dopiero kilka tygodni po porodzie.
O czym powinnaś pamiętać?
Jeśli odwiedzisz teraz lekarza prowadzącego celem wykonania badania ultrasonograficznego, może się okazać, że rozstrzygną się losy twojego porodu. To już ostatni dzwonek, kiedy dziecko może ustalić swoje położenie w macicy - główką lub miednicą w dół. Jeżeli okaże się, że przodują pośladki dziecka, a jest to twój pierwszy poród, będzie to wskazaniem do zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Oznacza to, że w razie pojawienia się regularnej czynności skurczowej lub pęknięcia błon płodowych musisz czym prędzej zgłosić się do izby przyjęć szpitala, aby jak najszybciej można było wykonać cięcie cesarskie.
Pamiętaj, że waga dziecka niekoniecznie koreluje z przyrostem twojej wagi ciała. W momencie, gdy każdy wysiłek bardzo męczy, jest ci ciężko i pojawia się zniecierpliwienie stanem błogosławionym, najchętniej usiadłabyś przed telewizorem z czymś słodkim lub chrupiącym i kalorycznym pod ręką. Unikaj takich sytuacji, pomyśl sobie o tym, jak trudno będzie potem zrzucić te dodatkowe kilogramy i… idź na spacer.
Pamiętaj o masażu krocza i ćwiczeniach Kegla. Zwróć uwagę na dużą zawartość białka w diecie. Staraj się pić dużo wody niegazowanej. Może ci być coraz trudniej zasypiać, pamiętaj więc, aby nie pić za dużo tuż przed snem. Twój pęcherz moczowy na pewno zrobi ci wtedy szybką pobudkę, po której znowu może być ciężko zasnąć.
Jeżeli dokuczają ci bardzo uciążliwe obrzęki, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. Może zalecić leki moczopędne, po których będziesz częściej zaglądać do toalety, ale za to łatwiej założysz buty na opuchnięte stopy.
Wskazówki specjalne
Najwyższy czas spakować torbę do szpitala. Na pewno mama, ciocia, siostra i wiele znajomych doradzało ci już, co trzeba ze sobą zabrać. Znalazłaś w domu tak dużą walizkę? Nie daj sobie wmówić wielu niepotrzebnych sugestii. Na pewno wiesz już, w jakim szpitalu chciałabyś rodzić. Najlepiej wejdź na jego stronę internetową - zazwyczaj znajduje się tam informacja na temat tego, co przyda ci się w ich placówce. Zazwyczaj ubranka i pieluszki oraz kosmetyki dla dziecka są niepotrzebne do dnia wypisu. Potrzebujesz przede wszystkim czegoś dla siebie - bielizny, koszuli, szlafroka, przyborów toaletowych, klapków, niegazowanej wody, stanika do karmienia, podpasek. Weź koniecznie kartę ciąży, legitymację ubezpieczeniową, wynik grupy krwi, dowód osobisty. Czasami może się przydać maść na obolałe brodawki sutków oraz mała poduszka typu „jasiek”- łóżka porodowe są ich pozbawione. W niektórych szpitalach należy mieć własne sztućce i kubek.
Czasy, gdy kobieta z dzieckiem przebywała nawet tydzień lub dwa w szpitalu, dawno się skończyły. Obecnie po niepowikłanym porodzie fizjologicznym zalecane jest przebywanie w szpitalu około dwóch dób, a po cięciu cesarskim leży się przez trzy doby. Wszystko zależy oczywiście od samopoczucia mamy i dziecka. Zdarza się, że ze względu na powikłania u malucha, matka również zostaje nieco dłużej.
Komentarze
Brak komentarzy
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży