Dziewczyny moj syn ma 3lata 5mcy. Mowi ladnie, sklada zdania itd ... chodzi mi o to, ze jeszcze nie potrafi poprawnie wymawiac np. zamiast przytulić-kikulić, zamknąć-zapiąć, przyszedłem - kiszedłem, ręcę- greki ... to niektóre z przykładów.
Odpowiedzi
2016-08-16 07:57:48
Nef, mój brat miał 3,5 roku jak w ogole zaczął mowić . Moim zdaniem jeśli to pojedyncze słowa a ogólnie mówi dobrze , to nie ma czym sie martwić . Jeśli w przedszkolu naprawdę sie upra to wtedy do logopedy . Narazie sie tym nie stresuj , 3,5 roku to wcale nie tak duzo, ma czas
2016-08-16 10:29:47
mysle zze ma jeszcze troche czasu..mojemu tez czasem siezzdarza myli okrreslenia...po 4 rz zastanawialabym sie co dalej a narazie poprawiaj i achecaj do poprawnej wymowy chwal jk cos dobrze powie. dzieci maja tendencje do nazywania po swojemu roznych reczy;]
2016-08-16 12:34:28
Nie wiem kiedy nadchodzi ten czas, że dziecko powinno już mówić poprawnie i wyraźnie. Moja ma 3 lata, a od 2,5 nawijała już poprawnie całymi zdaniami. Obca osoba rozumie Ją całkowicie, nic nie muszę poprawiać bo ładnie odmienia. Ostatnio gdy zauważyła u siebie małego siniaka to stwierdziła "mamo ten siniak jest na tyle mały, że nie jest potrzebna hospitalizacja" :D ale mamy w rodzinie dwóch chłopców starszych od Niej czyli mają 3,5 roku i nie mówią za dużo, a dla mnie to dziwne, że nie potrafią określić którą rzecz chcą tylko pokazują palcem i kręcą głową. Mi się to wydaje dziwne bo Lila od dawna określa wszystko słownie ale jak widać to chyba nie masz się co martwić skoro wiele dzieci w tym wieku mówi gorzej albo w ogóle nie mówią. Jeszcze ma czas.
2016-08-16 13:21:42
Nefciu chyba w każdym przedszkolu jest logopeda, a przynajmniej dzieci mają co jakiś czas badania. Tutaj masz info na temat, kiedy jakie gloski dziecko powinno umieć wypowiadać.
http://www.sensterapii.pl/logopedia,18.html
PRAWIDŁOWY ROZWÓJ MOWY DZIECKA Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej. •okres melodii od urodzenia do 1. roku życia Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem wyłącznie za pomocą krzyku. Około 2.-3. miesiąca pojawia się głużenie. Głużenie jest odruchem bezwarunkowym. Powstają dźwięki zbliżone do samogłosek i spółgłosek. Głużenie występuje u wszystkich dzieci, także głuchych i niedosłyszących. U dzieci głuchych głużenie zanika i nie przechodzi w kolejny etap, czyli gaworzenie.
• 6 miesięcy Głużenie przechodzi w gaworzenie, które jest odruchem warunkowym, czyli zależnym od woli dziecka. Dziecko wymawia prawie wszystkie samogłoski, niektóre spółgłoski. Nie gaworzą dzieci niesłyszące. * 7-9 miesięcy Dziecko powtarza sylaby. Rozróżnia, kiedy mówisz do niego przyjaźnie, a kiedy się złościsz.
• 12 miesięcy Dziecko kojarzy osoby z określającymi je słowami („mama”, „babcia/baba”, „tata”). Rozmawiaj często z dzieckiem. Mów prostym językiem, używaj łatwych do powtórzenia wyrazów dźwiękonaśladowczych (kura „ko-ko”, pies „hau-hau”, krowa „muu-muu”). Czytaj książeczki i opowiadaj, co widać na obrazkach. Śpiewaj, nawet jeśli twierdzisz, że nie jesteś w tym dobry ;-)
• okres wyrazu od 1. do 2. roku życia Dziecko na tym etapie rozumie znacznie więcej, niż samo potrafi powiedzieć.
• od 18.- 24. miesiąca życia Dziecko zaczyna mówić prostymi zdaniami. Z czasem używa coraz większej liczby słów.
• okres zdania od 2. do 3. roku życia Rozkwit mowy. Początkowo dziecko buduje proste zdania dwu i trzy wyrazowe, później dłuższe - cztero, pięcio - wyrazowe. Początkowo są to tylko zdania twierdzące, później pytające i rozkazujące. Dziecko nie umie wypowiedzieć wszystkich głosek, dlatego głoski dla niego trudne zastępuje głoskami łatwiejszymi. 3-latek powinien wymawiać: * wszystkie samogłoski, * spółgłoski: m, n, b, p, f, w, k, g, ch, l, j, ł, t, d, n, ś, ź, ć, dź, ń,
• zaczynają się pojawiać głoski: s, z, c, dz, * czasami nosowe samogłoski: ą, ę.
• okres swoistej mowy dziecka od 3. do 7. roku życia 4-latek: Zadaje mnóstwo pytań. Utrwalają się głoski s, z,c, dz i dziecko nie powinno zamieniać ich już na miękkie odpowiedniki ś, ź, ć, dź ! Głoski sz, ż, cz, dż dziecko ma jeszcze prawo wymawiać jak s, z, c, dz. Pojawia się głoska r, ale jej brak nie jest powodem do niepokoju. 5-latek: Powinien już wymawiać sz, ż, cz, dż oraz r. Jego mowa jest zrozumiała dla otoczenia, a wypowiedzi zbudowane wielozdaniowo. Chętnie poprawia innych i samego siebie. 6-latek: Prawidłowo wymawia wszystkie głoski, także te najtrudniejsze, czyli sz, ż, cz, dż oraz r. Umie określić kierunek i położenie przedmiotu /do przodu, do tyłu, pomiędzy, obok, za, pod, wewnątrz itp./ Umie wyklaskiwać sylaby w wyrazie. Sam odnajduje wyrazy zaczynajace się na określoną głoskę /np. powiedz co zaczyna się głoską b/. 7-latek: Prawidłowo wymawia wszystkie głoski i ma opanowaną prawidłową technikę mówienia. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dotyczy to także mowy.
Opóźnienia w pojawianiu się poszczególnych głosek nie powinny przekraczać 6 miesięcy. Jeśli któryś z opisanych powyżej etapów znacznie opóźnia się u Twojego dziecka, skonsultuj się z nami.
Kategorie pytań
-
Antykoncepcja
-
Bezpłodność
-
Choroby i zdrowie
-
Ciuszki dla bobasa
-
Dieta karmiącej mamy
-
Dieta niemowlęcia
-
Dieta przyszłej mamy
-
Edukacja i wychowanie
-
Ginekologia
-
Gry i zabawy
-
Higiena i pielęgnacja
-
Laktacja i karmienie
-
Moda i Uroda
-
Nianie, opiekunki
-
Niemowlęta
-
Noworodki
-
Objawy ciąży
-
Poronienie
-
Poród i Połóg
-
Pozostałe
-
Prawo
-
Prawo i ciąża
-
Przebieg ciąży
-
Rozwój dziecka
-
Sport i Ćwiczenia
-
Sport i ćwiczenia dla mamy
-
Sprzedam
-
Szpitale, lekarze, położne
-
Uwagi i opinie
-
Zabawki i akcesoria
-
Zakupy
-
Zdrowie w ciąży
Pytania o ciąże
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży